Web Tasarım & Yazılım

Google’da bilmediğiniz Arama Yöntemleri

’da birçok arama yaparız ve aramamızdan farklı sonuçlar karşımıza çıkabilir. bizi tam anlaması için arama yaparken kullanabileceğimiz 10 farklı arama yöntemi ile aradığımız terimler ile doğrudan alakalı sonuçları bulabiliriz.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, Google dünyada en gelişmiş algoritmaya sahip arama motoru olmasına rağmen söylediklerinizi tam olarak doğru algılayacak diye bir şey söz konusu olamaz. Tabiki Size alakalı olabilecek kendince çalıştırdığı algoritma sonucu olarak alakalı olabilecek içerikleri listeleyecektir. Bu noktada ona bulması gerekeni tam anlatırsanız, şimdi size bunu yapabileceğiniz yöntemleri açıklıyorum.

1- Bu veya O “or”

“ahmet yılmaz” için google araması yaptığımızda karşımıza çıkan sonuç

Resimde gördüğünüz gibi sadece ahmet yılmaz için yapılan aramada 145.000.000 sonucuç listeleniyor. Bu durumda ikileme düştüğümüz an olabilir “ahmet yılmaz” mı?  yoksa “ahmet yıldız” mı? 

Arama yaptığımız terimler arasına “or” koyarsak google aramalarının daha anlaşılır sonuçlar listelediğini görebiliriz.

2- Eş Anlamlıları arama “~”

Arama yaptığınız terimin benzer, eşanlamlı içeriklerinin listelenmesini istiyorsanız aramanızın başına “~” işareti koyarak arama yapınız.

3- Bildiğiniz bir web sitesi içerisinde arama yapma

Aklınızda girdiğiniz bir web sitesi içerisinden içerik kaldı fakat aynı sitenin içerisinde tekrar onu bulmak istiyorsanız, web sitesinin adresini google arama kutusuna yazıp bir boşluk bırakarak aramak istediğiniz terimi yazın ve işte aradığınız o içeriğe ulaştınız.

4- Arama yaparken arama teriminde belli bölümü google halletsin “Around(cümle sayısı)”

Google search ile arama yaparken bazen bir konunun başını hatırlarız birde sonunu işte bu aradaki bölümle ilgili google bir algoritma geliştirmiş, sizin parantez içerisinde belirlediğiniz cümle sayısı kadar, alakalı olabilecek en yakın cümleleri varyasyon ile yerleştirip sizlere sunuyor.

5- Tek kelime ile hatırlayamadığınız arama terimi yerleştirme “*” 

Arama yaparken tek bir kelimeyi unuttuysanız bunun yerine google yine geliştirmiş olduğu arama algoritması sayesinde, arama yaparken unuttuğunuz kelime yerine koyacağınız “*” işareti sizin yerinize unuttuğunuz kelimeyi tahmin etmesini sağlayacaktır.

6- Site “URL” veya “Sayfa Başlığı” içinde arma 

Bir sitenin sayfa başlığı “title” veya özel url uzantısı “site” içerisinde arama yapmak için google insite ve google intitle algoritmasını geliştirmiştir.

Sitenin sayfa başlığında arama yapmak için arama teriminden önce
“intitle:”
veya url uzantısı içerisinde arama yapmak için
“insite:”
yazıp arama terimini yazmanız sizi direk aradığınız içeriğe ulaştırmakta yardımcı olacaktır.

7- Tarih aralığında olan bir arama terimi kullanma “…”

Aradığınız terimi tarih aralığı belirterek, aradığınız içeriğin o tarihler ile alakalı listesine ulaşabilirsiniz. “…” (2 tarih arasına üç nokta) koymanız yeterli olacaktır. Bu sayade google tarihler arası arama algoritması ile istediğiniz tarih aralığı veya tarih terimlerini içeren ilgili içeriğe ulaşabilirsiniz.

8- Benzer içeriğe sahip site veya konular ile arama

Aradığınız site veya terimler ile doğrudan alakalı konular arasında bir listeleme yapmak için google benzer konular algoritması geliştirmiş kullanmak için arama yapacağınız kelimlerden önce “related:” yazıp kullanabilirsiniz. 

9- Bir cümleyi kalıp olarak arama

Özel bir cümle kalıbı araması yapmak isterseniz. Google doğrudan yazmış olduğunuz cümle ile alakalı sonuçların bulunmasını sağlayan bir algoritma geliştirmiş. Aradığınız cümleyi çift tırnak içerisinde yazmalısınız.
örnek: “sevgilinizin whatsapp mesajlarını okuma”

1- Aramak istemediğiniz kelimeyi çıkarma

Bir arama terimi girdiniz, bunu sil tekrar farklı bir şekilde yaz uğraşmadan aramaya dahil olmasını istemediğiniz kelime önüne “-” eksi işareti koyarak google arama istenmeyen arama terimi olarak tanımlayıp listeleme yapabilirsiniz.Ahmet YILMAZ
İnternet sayfalarını açıp açıp birşey yazmamak gibi kötü bir adetim var ama elimden geldikçe gelişen web dünyasının hızına tam yetişemesemde yetiştiğim kadar sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyorum.
https://www.ahmetyılmaz.com.tr

Lütfen konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın!