Web Tasarım & Yazılım

.htaccess ile 301 sayfa yönlendirmesi

Web tasarım ile uğraşan herkesin önüne çıkan 301 Yönlendirmeleri ile dosyanızı kullanarak yeniden düzenlenmiş olan çalışmanızın adresini sitenizin yeni adresine veya sayfa linkine yönlendirmeniz mümkün. Daha açıklayıcı olarak anlatırsam eskisite.com adresindeki bir sayfayı yenisite.com adresindeki bir sayfaya nasıl yönlendireceğinizin yönergesidir 301 htaccess yönlendirmesi.

Dizine kayıtlı tüm adresleri yönlendirebileceğimiz .htacces tanımlamasından farklı olarak 301 yönlendirmesi () ile tek sayfa yönlendirebiliyoruz. 301 Yeniden Yönlendirmelerinin SEO açısından önemi büyüktür, çoğu zaman sıkıntılı durumlardan çabucak kurtulmanızı sağlar, tabi mantığını ve yapılışını iyi anlayıp uygulamanız gereken bir özelliktir.

301 Durum Kodu, bir sayfanın kalıcı olarak ve tamamen başka bir adrese taşındığını belirtmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntem kullanıcıları ve arama motorlarını yeni adrese yönlendirmenin en iyi, doğru ve en sağlıklı yoludur. Tüm arama motorlarınca da kullanılması önerilmektedir.

301 Yönlendirmesini hangi durumlarda kullanacağınız ile ilgili kısa bir bilgi verecek olursam…

  • Mevcut site adınızı değiştirmeye karar verdiğinizde, mevcut içeriği yeni siteye taşıdığınızda, arama motorlarında indexli linklerinizi 301 sayfa yönlendirmesini kullanarak yönlendirebilirsiniz. örnek;
    siteadi.com websitenizi siteadi.net adresine taşıdığınızda 301 ile yönlendirdiğinizde siteadi.net eski siteadınızın hitini aynen alır ve arama motorlarında birkaç gün içerisinde aynı sırasında gösterilmeye başlar.
  • Siteniz içerisinde bulunan bir içeriğin linkini değiştirmeniz gerektiğinde ve bu içerik sizin için önemliyse ile içeriğiniz sıralamadaki yerini kaybetmeden indexlenmeye devam eder ayrıca sitenize ulaşan arama motoru ve ziyaretçiler yeni linkinize yönlendirilir.

Bu yönlendirme çeşidini kullanan az sayıda evet bende bunlardan biriydim, nedeni tam olarak nasıl yapılacağını bilmemeye dayanıyor. tabi bunun yanında birde (302 redirect) var 301 yönlendirme ile arasındaki farkı size kısaca özetleyecek olursam;
301 sitenin adını veya siteniz içerisindeki bir sayfanın linkini kalıcı olarak değiştirdiğimizde kullanılmaktadır. 302 yönlendirmesi ise geçici süreli yönlendirme yapmak için kullanılmaktadır. Kısa süreli bu linkte değilim sen beni şurada bulabilirsin diyip işiniz bittiğinde tekrar aynı linke dönmektir.

.htaccess kullanarak 301 Yeniden Yönlendirme için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. (alttaki kod ile sitenizin www ile başlayan ve olmadan versiyonları için kalıcı bir yönlendirme sağlamış olursunuz.)

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
rewritecond %{http_host} ^www.siteniz.com [nc]
rewritecond %{http_host} ^siteniz.com [nc]
rewriterule ^(.*)$ http://www.siteniz.com/$1 [r=301,nc]

 

PHP için 301 yönlendirmesi

<?
Header( "HTTP/1.1 301 Moved Permanently" );
Header( "Location: http://www.siteniz.com" );
?>

 

ASP için 301 yönlendirmesi

<%@ Language=VBScript %>
<%
Response.Status="301 Moved Permanently";
Response.AddHeader("Location","http://www.yenisayfa.com/");
%>

HTML uzantılı sayfaları PHP uzantılı sayfalara 301 yönlendirmesi

RewriteEngine on
RewriteBase /
RewriteRule (.*).htm$ /$1.php

 

Alternatif olarak HTML meta yönlendirmesi kullanabilirsiniz. Bu kod ile 10sn sonra belirtilen siteye yönlendirilmesini sağlayabilirsiniz.

 

<meta http-equiv="refresh" content="10; url=http://site.com/">

 

301 yönlendirmesini gerçekleştirebilmek için .htaccess’e erişim sağlamanız gerekmektedir. ve bu konuda bir bilginiz yoksa işi profesyonellere bırakmalısınız, internette bulduğunuz örneklerle .htaccess’e girişmek sitenizin sayfalarının çalışmamasına yol açabilir. Bu durumda sitenizin google gibi arama motorlarında sıralama kaybetmesine neden olacaktır. Mutlaka düzenleme yapacağınız dosyanın bir yedeğini alın her zaman söylenildiği gibi.

Yönlendirmede trafik kaybı ve anahtar kelime sıralarında kayıp  yaşamamak için ;
  • Yeni tescil ettiğiniz domaine bağlı hosta SQL , Asp yada HTML her ne ise tüm dosyalarınızı atın ve çalışır halde olsun.
  • Google web yönetici araçları hesabı açın.
  • Zaten varsa google search console ‘a giriş yapın.
  • Web sitenizi ekleyin.
  • Eski domaini 301 yönledirme ile .htaccess ile yapıyoruz. Eğer cpanel kullanıcısı iseniz redirect ( yönlendirme ) ile de yapabilirsiniz.

.htacces dosyanız hakkında bir bilginiz olmasada WordPress gibi hazır CMS’ler kullanıyorsanız, eklentileri içerisinde kesinlikle 301 Redirects bulunuyordur, hatta bulunuyor, muhakkak kullanınız.

Yazının yararlı olmasını diliyorum.

Ahmet YILMAZ
İnternet sayfalarını açıp açıp birşey yazmamak gibi kötü bir adetim var ama elimden geldikçe gelişen web dünyasının hızına tam yetişemesemde yetiştiğim kadar sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyorum.
https://www.ahmetyılmaz.com.tr

Lütfen konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın!