Web Tasarım & Yazılım

WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme

Google’dan gelen mail bildirimi üzerine sitemde 404 hatalarının olduğunu farkettim ve hemen .Htaccess Ile 301 Sayfa Yönlendirmesi başlığı ile anlatmış olduğum durumu 404 Hata sayfasında gerçekleştirip gelen hataları anasayfaya yönlendirmem gerektiğini düşündüm.
Sitenizde bulunmayan veya silinmiş bir linke gelindiğinde, 404 not found hatası ile karşılaşırsınız. Sitenizdeki 404 hataları arttıkça siteniz değer kaybedecektir. 404 sayfalarınızın fazlalığı google gözünde olan değeriniz açısından çok önemli bir yer tutmaktadır.

Bu durumda google sizi uyardığı gibi siz kendinizde Google Webmaster Tools‘a girip buradaki hata veren linklerinizi 301 sayfa yönlendirmesi ile sitenizin anasayfasına yönlendirebilirsiniz, SEO açısından oldukça önemlidir.

Bildiğiniz gibi wordpress ağırlılı olarak 404 sayfasını düzenlemenize izin veriyor;

Admin Paneli >> Görünüm >> Düzenleyici  – yolunu izleyerek düzenlenebilir 404 sayfanızın şablonuna ulaşabilirsiniz.

Açılan sayfanın sağ kısmında sitenizin düzenlenebilir dosyalarına erişmiş olacaksınız. 404 Şablon / 404.php  tıklayıp kodlarımızın açılmasını sağlıyoruz. 

<?php
header(“HTTP/1.1 301 Moved Permanently”);
header(“Location: “.get_bloginfo(‘url’));
exit();
?>

üstteki kodu 404.php dosyasına kaydedip, sitenizde olmayan bir sayfayı veya linki açmaya çalıştığınızda 404 sayfalarınızın anasayfaya yönlendiğini göreceksiniz….

Ahmet YILMAZ
İnternet sayfalarını açıp açıp birşey yazmamak gibi kötü bir adetim var ama elimden geldikçe gelişen web dünyasının hızına tam yetişemesemde yetiştiğim kadar sizleri bilgilendirmeyi amaçlıyorum.
https://www.ahmetyılmaz.com.tr

“WordPress 404 Sayfaları Anasayfaya Yönlendirme” için 6 Yorum

    1. Teşekkür ederim Bunun yapılabilir olan yönünüde anlatmak için araştırmamı yapıyorum. Umarım ben anlatırım ama kimse bunu güven sarsıcak bir durum için kullanmaz. Ebeveynlerin çocuklarını korumak için kullanımı açısından faydalıdır.

    1. Merhaba işinize yaramış ve uygulamış olmanıza sevindim. İnternet üzerinde bilgi paylaşımında bulunan veya bir hizmet sunan herkes için faydalı olmasını dilerim.

Lütfen konuyla ilgili düşüncelerinizi yazın!